Buty jako przejaw konsumpcjonizmu

Buty już dawno przestały stanowić jeden z elementów garderoby. Obecnie to okrycie naszego ciała jest nie tylko jednym ze sposobów, na podkreślenie naszego stylu, ale również na zwrócenie uwagi na nasz wysoki status materialny. Jeszcze wcale nie tak dawno temu, gdy gospodarka rynkowa w Polsce w zasadzie nie istniała, buty męskie oraz damskie nie były zbyt estetyczne i stylowe. Oczywiście, zdarzały się wyjątki, na ogół jednak kwestie funkcjonalności przeważały nad estetycznymi.

buty vans

Czasy się zmieniły, do Polski dotarły marki z całego świata i nagle okazało się, że but może być sposobem na podkreślenie swojej pozycji oraz statusu materialnego wcale nie gorszym, niż duży dom, czy samochód. Co prawda buty nie rzucają się tak w oczy, ale fakt, że możemy spokojnie wydać kilka tysięcy złotych na szykowne obcasy lub lakierki robi wrażenie. Rzecz jasna owo wrażenie często spotka się z negatywną reakcją, ale dla wielu osób nie będzie to żaden problem tak długo, jak ich obuwie będzie stanowiło kolejny dowód na ich sukces życiowy.

Buty męskie kosztujące wiele tysięcy to również często sposób, na określenie hierarchii w środowisku biznesowym, złożonym z mężczyzn. Każdy, kto ma jakiekolwiek doświadczenie w tym zakresie doskonale wie, że liczą się tam nie tylko kompetencje i wiedza, ale też tworzenie drapieżnego wizerunku. Pokazywanie swojego bogactwa, również przez markowe obuwie, jest jednym ze sposobów na podtrzymanie owego wrażenia.